S tužkou a papírem k emocím

01.07.2017

Kreslíte si? Kreslení funguje jako úžasné odreagování. Cítím potřebu se přitulit, někoho klovnout do zadku, pořádně si zařvat, nebo si poplakat a ono to ve skutečnosti nejde. Ať už to nejde z jakéhokoli důvodu, vezmu tužku a papír. Ten snese úplně všechno. Jakoukoli mou emoci. Uvolní mě to a někdy dokonce vzniknou i krásný díla. Takže směle do toho a tvořte. "Každé dítě je umělec, těžké je jím zůstat v dospělosti." Pablo Picasso 


Když si kreslíte, není to jenom o odpočinku. Ze všeho, co vytvoříte, můžete čerpat. Můžete se o sobě hodně dozvědět. Ať už kreslíte podle vzoru, z vlastní fantazie, nebo jen vykreslujete omalovánky a mandalky. Všechny formy o Vás hodně prozradí.

Co cítíte? Na co myslíte? Čemu se bráníte? Čemu naopak dáváte přednost? Musí všechno krásně vypadat? Nebo dokážete vzít jakoukoli barvu poslepu, i když spolu barvy neladí? To všechno Vám dává návod k sobě samým. Jakým způsobem přemýšlíte a jaká máte zažitá životní přesvědčení. Můžou Vám v danou chvíli připadat naprosto nepodstatná, ale zkuste si je představit v reálném životě. Jsou i teď tak nepodstatná?

Když pouze vykreslujete omalovánky nebo mandalky, jsou směrodatné barvy, které používáte. Každá barva má určitý význam. Barvy, které preferujete, jsou s vámi v souladu. Ty, kterým se naopak vyhýbáte, poukazují na životní témata, která jsou pro vás ožehavá nebo se v nich necítíte úplně příjemně. Tohle je oblast, na kterou by jste se měli zaměřit.

Pokud procházíte těžkou životní situací, může vás obrázek navést, co v životě dál. Vyčistíte a pustíte potlačené emoce. Pomůže vám nechat odplout to, co je potřeba.


Pusťte se do toho. Kreslete. Poznávejte sami sebe. 


S tužkou v ruce


Nikol Bogdanová
Umělkyně amatérka